SMAJ17AHE3/5A Vishay Semiconductor Diodes Division TVS DIODE 17VWM 27.6VC SMA
Part Nnumber
SMAJ17AHE3/5A
Description
TVS DIODE 17VWM 27.6VC SMA
Producer
Vishay Semiconductor Diodes Division
Basic price
Categories Circuit Protection TVS - Diodes Manufacturer Vishay Semiconductor Diodes Division Series Automotive, AEC-Q101, TransZorb® Packaging Tape & Reel (TR) Part Status Active Type Zener Unidirectional Channels 1 Voltage - Reverse Standoff (Typ) 17V Voltage - Breakdown (Min) 18.9V Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 27.6V Current - Peak Pulse (10/1000µs) 14.5A Power - Peak Pulse 400W Power Line Protection No Applications Automotive Capacitance @ Frequency - Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) Mounting Type Surface Mount Package / Case DO-214AC, SMA Supplier Device Package DO-214AC (SMA)